BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘KADIN VE ENGELLİLER BULUŞMASI’

300
BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘KADIN VE ENGELLİLER BULUŞMASI’

Tarih:04.03.2017 16:11:07

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ VE KADIN MECLİSİ’NİN KATKILARIYLA ‘KADIN VE ENGELLİLER BULUŞMASI’, AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI DR. FATMA BETÜL SAYAN KAYA’NIN KATILIMIYLA MERİNOS AKKM’DE YAPILDI..

03 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘KADIN VE ENGELLİLER BULUŞMASI’
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ VE KADIN MECLİSİ’NİN KATKILARIYLA ‘KADIN VE ENGELLİLER BULUŞMASI’, AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI DR. FATMA BETÜL SAYAN KAYA’NIN KATILIMIYLA MERİNOS AKKM’DE YAPILDI.
– BAŞKAN ALTEPE; “MESLEK SAHİBİ VE İŞ SAHİBİ OLABİLMELERİ İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ”
– BAKAN KAYA: “KADIN İSTİHDAM ORANI YÜZDE 28,3’E ULAŞTI. HEDEFİMİZ 2023’TE BU RAKAMI YÜZDE 41’E YÜKSELTMEKTİR”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kadınlar, engelliler ve çocuklar başta olmak üzere her kesimle ortak çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Meslek eğitim kursları ve mobil eğitim kurslarıyla kadınları üretim hayatına, engellileri de sosyal hayata katabilmek için projeler yürütüyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve Kadın Meclisi’nin katkılarıyla ‘Kadın ve Engelliler Buluşması’, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda yapıldı. Programa, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekilleri Bennur Karaburun, Emine Yavuz Gözgeç, Osman Mestan, AK Parti Bura İl Başkanı Cemalettin Torun, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı, Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, ilçe belediye başkanları, belediye bürokratları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Program öncesinde Bakan Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve beraberindekiler Büyükşehir Belediyesi’nin mobil eğitim araçlarını gezerek BUMEP ve BENMEP kapsamında eğitim alan kursiyerlerle sohbet ettiler. Ardından Bakan Kaya ve yanındakiler, salon girişinde Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyelerinin hazırladığı resim sergisini gezerek bilgi aldı.

“Şehirler artık engellilere göre dizayn ediliyor”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin hızla gelişip büyüdüğünü ve şehirlerin de üzerine düşen misyonu yerine getirdiğini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu vizyonla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Başkan Altepe, şehrin yeşiline, tarihine sahip çıktıklarını, tüm sektörlerin gelişimi için destek verdiklerini, Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti. Toplumun her kesimine yönelik faaliyetleri de sürdürdüklerini anlatan Altepe, “Kadınlar, engelliler ve çocuklar başta olmak üzere herkesle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Güçlü Türkiye’nin hedefleri var. Bu kapsamda toplumun tüm kesiminin üretimin içerisinde olması gerekiyor. Katma değer üreterek hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sunmaları gerekiyor. Bizler de bu kesimlerle ilgili çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. 45 kadın derneği başta olmak üzere her kesimle iş birliği sağlıyoruz. Meslek eğitim kursları ve mobil eğitim kurslarıyla kadınları da üretim hayatının içerisine sokmaya çalışıyoruz. Engellileri de sosyal hayatın içerisine katabilmek için projeler yürütüyoruz. Şehirler artık engellilere göre dizayn ediliyor. Meslek sahibi ve iş sahibi olabilmeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Türkiye son dönemde hızla yol aldı ve lider bir ülke oldu. Çalışmalarımız her alanda sürecek” dedi.

Bursa Milletvekili Bennur Karabunur ise, 1923’ten 2005’e kadar engellilerle ilgili hiçbir yasanın yapılmadığını hatırlatarak, ilk defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ‘Özürlüler Yasası’ adı altında çalışmaların yapıldığını dile getirdi. AK Parti hükümetleri döneminde özürlülerle ilgili reform niteliğinde çalışmaların yapıldığını anlatan Karaburun, Bursa’da da tüm kamu kurumlarıyla birlikte önemli çalışmaların yapıldığını belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da Bursa’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Belediyelerin eğitim, sağlık ve kültür alanındaki yatırımlarıyla sosyal politikalara güç kattığını söyleyen Bakan Kaya, sosyal belediyeciliğine büyük önem verdiklerini anlattı. Kadın, engelli ve yaşlılara yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Kaya, ‘Haydi Kızlar Okula’ projesiyle 350 bin genç kızın okulla buluştuğunu hatırlattı. Kız çocukların ortaöğretimdeki net okullaşma oranının yüzde 80’e ulaştığını belirten Kaya, “Pozitif desteklerle kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarına göre yüzde 50 daha fazla arttı. Kadın istihdamını teşvik ediyoruz. Kadın istihdam oranı yüzde 28,3’e ulaştı. Hedefimiz 2023’te bu rakamı yüzde 41’e yükseltmektir. Engelli vatandaşlarımıza yönelikte önemli çalışmalar yapıyoruz. Engellilerin istihdama katılımı özendirmek amacıyla kamu ve özel sektörde teşvik ediyoruz. Sadece kamuda 49 bin, özel sektörde 100 bin engelli vatandaşımız istihdam edildi” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Kaya’ya günün anısına Busmek Hanımlar Lokali’nden Emine Aydın tarafından çiçek, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni tarafından yağlı boya tablo, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından Vav harfi filografi eseri hediye etti. Programın sonunda Bakan Kaya, Başkan Altepe, İl Başkanı Torun ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Çepni, engelli bireylerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin sanat ve meslek eğitim kurslarıyla mobil eğitim ve engelsiz mobil eğitim projelerinin tanıtım filmi gösterildiği programda, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Kalbin Ritmi Grubu tarafından özel gösteri yapıldı. Eğitmen Cuma Çimen eşliğinde sahneye çıkan engelli çocuklar ve anneleri, müzik aletlerini başarıyla çalarak dinleyenlerden büyük alkış aldı. Programda, ayrıca Şennur Yaman isimli minik kız İstiklal Marşı’nın okuyarak salondan büyük alkış aldı. Ayrıca Engelliler Meclisi Türk Halk Müziği Korosu da katılanlara unutulmaz bir konser sundu.