ENGELLİLER İÇİN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

362
ENGELLİLER İÇİN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Tarih:31.03.2017 13:20:26

BURSA KENT KONSEYİ, İŞKUR, ENGELLİLER MECLİSİ VE BURSA ENGELLİLER FEDERASYONU İŞBİRLİĞİNDE YAPILAN ‘BURSA ENGELLİLER İSTİHDAM BULUŞMASI’, ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ (MERİNOS AKKM) HÜDAVENDİGAR SALONU’NDA BAŞLADI.

31 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİLER İÇİN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
-BURSA KENT KONSEYİ, İŞKUR, ENGELLİLER MECLİSİ VE BURSA ENGELLİLER FEDERASYONU İŞBİRLİĞİNDE YAPILAN ‘BURSA ENGELLİLER İSTİHDAM BULUŞMASI’, ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ (MERİNOS AKKM) HÜDAVENDİGAR SALONU’NDA BAŞLADI.
-ZORUNLU İSTİHDAM ÜZERİNDE ENGELLİ ÇALIŞTIRAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi’nin organizasyonuyla düzenlenen ‘Bursa Engelliler İstihdam Buluşması, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘İstihdam Seferberliği’ne katkı sunuyor, hem de engellileri firmalarla buluşturarak iş başvurusu imkanı veriyor. Ayrıca zorunlu istihdam üzerinde engelli çalıştıran Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür belgesi verildi.

Bursa Kent Konseyi, İŞKUR, Engelliler Meclisi ve Bursa Engelliler Federasyonu işbirliğinde yapılan ‘Bursa Engelliler İstihdam Buluşması’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda başladı. Siyaset ve iş dünyasında çok sayıda kişinin katıldığı buluşmada, 30’dan fazla firma stant açarak engelli vatandaşlardan iş başvurusu alıyor. Tüm gün süren buluşmada, 3 farklı oturumda 5 konuşmacı tarafından engelli vatandaşlara iş arama becerileri konularında sunumlar yapılıyor.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ‘Bursa Engelliler İstihdam Buluşması’nın açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Türkiye’nin istihdam seferberliğine katkı yapmak adına buluşmanın düzenlediğini söyledi. Projenin ortaya çıkmasında emeği olan Milletvekili Bennur Karaburun’a ve kurumlara teşekkür eden Çepni, Bursa Kent Konseyi’nin yüzlerce gönüllüsüyle hayatın her safhasına dokunmaya çalıştıklarını belirtti. Senede 2000’e yakın faaliyete imza atan Türkiye’nin en aktif kent konseyi olduklarını hatırlatan Çepni, “Cumhurbaşkanımızın seferberlik çağrısına Bursa ciddi katkı yapıyor. İş dünyası ve iş gücü her ülke için büyük önem taşıyor. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye ilk 10’a girmeyi hedefliyor. Elbette bize istihdam ve iş gücü gerekiyor. Tüm gençlerimizi iş dünyasına bekliyoruz. Engellilerin de iş dünyasında daha fazla yer almasını istiyoruz. Devletin belirlediği kriterlere bakmadan bunun ötesinde istihdam seferberliğine katkı yapan ve engellilere fabrikalarını açan iş dünyasına teşekkür ediyorum. Türkiye hepimizin. Her beraber ülkemizi yukarıya taşıyacağız” dedi.
Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin de engellilerin hayatına renk ve güç kattığını ifade eden Çepni, Bursa Kent Konseyi’ne her alanda destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.

Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seferberlik çağrısından sonra engelliler için ‘neler yapabiliriz?’ diyerek yola çıktıklarını ifade etti. Tüm kurumlarla işbirliği halinde buluşmayı hazırladıklarını anlatan Karaburun, “Umarım engelli kardeşlerimize faydalı program olur. İnşallah buluşma sonunda işi olmayan kardeşimiz kalmasın. Engelliler Yasası ile engellilerin evlerin çıkabilmesinin önü açıldı. Sosyal devlet anlayışının iyi işlemesi için elimizden geleni yaptık. Birçok yaraya merhem olmayı başarabildik. 16 Nisan inşallah diriliş günümüz olacak ve ülkemiz şahlanacak. Hepimiz ülkemizi güzel yerlere getirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kürşat Arat, ‘İstihdam Seferberliği’ kapsamında bu tür toplantıları desteklediklerini anlattı. Engelli istihdamının önemli olduğunu belirten Arat, 50’nin üzerinde çalışanı olan firmaların engelli çalışma zorunluluğu da bu alandaki istihdama önemli katkı yaptığını ifade etti. Bursa’nın kotanın doldurulması anlamında yüzde 96’lık orana sahip olduğunu anlatan Arat, düzenlenen buluşmayla da yeni iş imkanlarının sağlanacağına inandığını söyledi.
Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, buluşmasının Bursa ve ülkemizde engellilere yönelik farkındalığı artıracağını, istihdam konusuna faydalı olacağını dile getirdi. Bursa’nın olumlu konularda her zaman üst sıralarda olduğunu söyleyen Ünsal, “İşsizlik oranlarında Türkiye ortalamasının altındadır. Engelli istihdamında yüzde 96’ya varan oran sahiptir. Bursa bu alanda Türkiye’de birinci sıradadır. Bu yüzden Bursa’daki iş dünyasını yürekten kutluyorum. Buluşmaya katkı sunan firmalara teşekkür ediyorum. İstihdamın artacağına inanıyorum” diye konuştu.
Bursa Engelliler Federasyonu Başkanı Mürşit Atlıakın, engellilerin istihdamına yönelik bir çalışma yapılmasının önemine değindi. Çalışmanın Bursa ve Türkiye’de devam etmesini temenni eden Atlıakın, ülke olarak ihtiyacımız olan bir konuda çalışma yapan tüm kurumlara ve iş dünyasına teşekkür etti. Atlıakın, buluşmaya katılan engellilerin iş sahibi olmasını temenni etti.
Buluşmanın açılışın ayrıca, Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, SGK Başkan Yardımcısı Muhiddin Şahin, ÇSGB Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Baş, İş-Kur İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Karaca, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve BESOB yöneticileri de katıldı.

Konuşmaların ardından Bursa’da zorunlu istihdam üzerinde engelli çalıştıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, Oyak Renault, Prizma İnşaat, AR Yemek, Partem Temizlik ve Karacan İnşaat ileen çok engelli istihdam eden Tofaş, Bosch, Oyak Renault, Delphi Otomotiv ve Aunde Teknik Tekstil Sanayi firmalarına teşekkür belgesi verildi.