ENGELLİLER VE AİLELERİ KONSERLE DOYASIYA EĞLENDİ

410
ENGELLİLER VE AİLELERİ KONSERLE DOYASIYA EĞLENDİ

Tarih:25.05.2017 12:05:35

BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN KATILIMLARIYLA ENGELLİLER HAFTASI VE ANNELER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE MERİNOS AKKM’DE KONSER DÜZENLEDİ.

25 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİLER VE AİLELERİ KONSERLE DOYASIYA EĞLENDİ
– BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN KATILIMLARIYLA ENGELLİLER HAFTASI VE ANNELER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE MERİNOS AKKM’DE KONSER DÜZENLEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin gönüllü katılımcılarından oluşan ‘Kalbin Ritmi Grubu’ ve ‘Türk Halk müziği ekibi’, Engelliler Haftası ve Anneler Günü dolayısıyla verdiği konserde engelli bireylere ve ailelerine güzel bir akşam yaşattı.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelliler Haftası ve Anneler Günü münasebetiyle Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda yüzlerce kişinin katıldığı konser düzenledi. Konsere, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık, Bursa Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri ve engelli bireylerle aileleri katıldı. Gece, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hem sesli hem de işaret diliyle okunmasıyla başladı. Konserde ilk olarak 6 yıldır faaliyet gösteren Eğitmen Cuma Çimen’in önderliğindeki Kalbin Ritmi Grubu özel gösterisiyle sahne aldı. Kullanabildikleri müzik aletleriyle ritim tutan 30 engelli birey, performanslarıyla dinleyenlerden büyük alkış aldı. Farklı farklı enstrümanları uyum içerisinde çalan bireyler, becerileriyle ailelerini gurur dolu bir akşam yaşattı.
Konserin ikinci bölümünde ise 12 yıldır faaliyetlerini sürdüren ve 45 kişiden oluşan Türk Halk Müziği ekibi Koro Şefi Kemal Kamalı önderliğinde sahne aldı. Orkestra Şube Müdürlüğü sanatçılarının da enstrümanlarıyla yer aldığı gecede, engelliler solo ve koro halinde eserleri seslendirdi. Dinleyenlere müzik ziyafeti çektiren bireyler, salonu dolduranlara zaman zaman eğlenceli zaman zaman da duygusal anlar yaşattı. Sanatla engelleri aşan bireyler, performanslarıyla hem kendileri hem de aileleri moral depoladı.

Programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, engelli vatandaşları mutlu görmenin kendilerini de mutlu ettiğini söyledi. Koronun usta sanatçılara taş çıkartacak performans sergilediğini aktaran Altepe, “Engelliler koromuzla gurur duyuyoruz. Güzel geceyi düzenleyen Bursa Kent Konseyi ve Engelliler Meclisi’ne şükranlarımı sunuyorum. Anneler bizlerin baş tacıdır. Bende anne duası almaya önem veririm. Annelerimiz için ne yapsak az” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Engelliler Haftası’nı ve Anneler Günü’nü güzel bir programla kutladıklarını söyledi. Annelerin baş tacı olduğunu, engelli annesinin ise çok daha değerli olduğunu ifade eden Çepni, Kalbin Ritmi Grubu’nun ve Türk Halk Müziği korosunun performanslarıyla gönülleri bir kez daha fethettiğini anlattı. Çepni, “Aslında bizler engelli kardeşlerimizin eksiğini gidermiyoruz. Onlar bizim eksiklerimizi gideriyor. Kalplerimizdeki sevgiyi paylaşmayı hatırlatıyorlar. Tüm engelli kardeşlerimize, onların yanından ayrılmayan ailelerine teşekkür ediyorum. Kent Konseyi´nin yapılan her çalışmasında engelli kardeşlerimizi yanımızda görmek bizleri mutlu ediyor. Engelliler Meclisi, Bursa Kent Konseyi´nin her zaman gururla bahsettiği bir meclisidir. Engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak, moral ve motivasyon kazandıracak önemli çalışmaya imza atıyorlar. Birçok alanda çalışmalara hep birlikte yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, ritim grubunun ve koronun güzel faydalı işler yaptığını, konsere gösterilen ilginin de bunu ispatladığını söyledi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni tarafından İşaret Dili Eğitmeni Gökçe Çayır’a, Resim Atölyesi Eğitmeni Nurcan Çobantürk’e, Ritim Eğitmeni Cuma Çimen’e ve Koro Şefi Kemal Kamalı’ya çiçek takdim edildi. Başkan Altepe tarafından ayrıca ‘Yılın annesi’ seçilen İlknur Yıldız Başaran’a plaket ve hediyesi verildi. Engelliler Meclisi resim atölyesi tarafından üretilen yağlı boya tablolar ise Başkan Recep Altepe ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’ye takdim edildi. Daha sonra koroda yer alan engelli bireylere çiçek dağıtan Başkan Recep Altepe ve Hasan Çepni, koroyla birlikte ‘Bursa’nın ufak tefek taşları’ türküsünü söyledi.