VATAN İÇİN CANLARINI VERMEYE HAZIRLAR

208
ENGELLİ GENÇLERE ASKER KINASI

Tarih:12.05.2016 15:07:38

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla vatani görevlerini yerine getirecek olan 110 engelli genç için kına eğlencesi düzenledi.

12 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİ GENÇLERE ASKER KINASI
-BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN KATILIMIYLA VATANİ GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRECEK OLAN 110 ENGELLİ GENÇ İÇİN KINA EĞLENCESİ DÜZENLEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, askerlik çağına gelerek vatani görevini yerine getirecek olan engelli gençler için geleneksel kına eğlencesi düzenledi. Engelli gençler dev Türk bayrağı altında alana gelirken, aileleri de duygusal anlar yaşadı.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, zihinsel ve fiziksel engelleri dolayısıyla yaşıtları gibi askere gidemeyen engelli bireylerin, vatani görevlerini yerine getirebilmeleri için başlatılan ‘1 günlük askerlik uygulamasından yararlanan 110 engelli genç için kına eğlencesi düzenledi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Açık Otopark alanındaki geceye, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Lütfi Taşcı, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç engelli derneklerinin temsilcileri ve engelli aileleri katıldı. Dev Türk bayrağı altında ve meşaleler eşliğinde alana gelen engelli askerler, Büyükşehir Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğinde yürüdü. Engelli genç kızlarında en önde kına tepsilerini taşıdığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ailelerin duygusal anlar yaşadığı programda, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve Başkan Yardımcısı Lütfi Taşcı tarafından gençlerin ellerine kınalar yakıldı.

“Ezanlar susmayacak, bayrağımız hep dalgalanacak”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, askere gidecek olan engelli bireyleri ‘Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman askerleri hepinizi selamlıyorum’ diyerek sözlerine başladı. Bu millet ve bayrak için yapılsa az olduğunu söyleyen Altepe, “Ülkemizle ve insanımızla gurur duyuyoruz. Bu ülke için fedakarlık, hizmet, mücadele etmek gerekiyor. Asırlar boyu her türlü mücadeleyi bu topraklarda verdik. Bu toprak, bayrak ve dini için insanlar kanlarını döktü. Onların şehit mertebesine erişmesi sayesinde bu topraklarda yüzyıllardır bulunuyoruz. Buraları Türk İslam toprağı yapan Osman Gazi ve Orhan Gazi’den başlayarak Mustafa Kemal Atatürk´e kadar tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Onlar bizlere cennet vatanı emanet etti. Bizler de sonuna kadar sahip çıkacağız. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak. Ezanlar susmayacak, bayrağımız hep dalgalanacak. Engelli vatandaşlarımızın yapacağı şerefli görev şimdiden hayırlı olsun. Ne mutlu size ve ailelerinize” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ise, ülkemizin birlik ve beraberliğine gölge düşürmek isteyen hainlerle uğraştığımız şu günlerde engelli bireylerin severek askere gitmek istemesinin gurur verici olduğunu ifade etti. Burada yürekleri engelli olanlara çok güzel bir mesaj verildiğini dile getiren Çepni, “Her Türk asker doğar. Tıpkı askere gidecek buradaki engelli gençlerimiz gibi tüm vatandaşlarımız vatanı için canını seve seve verir. Askere gidecek tüm engelli kardeşlerimiz tebrik ediyorum” diye konuştu.

Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, engelli vatandaşların askerlik görevini seve seve yapmaya gittiğini söyledi. Canlarını hiç düşünmeden bu vatan için verebileceklerini dile getiren Sönmez, askere gitmemek için bahaneler üretenlerin kendilerini örnek almasını istedi. Önlerindeki engellerin kaldırılmasını isteyen Sönmez, kendilerine bu fırsatı veren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından engelli gençler ve aileleri, davul zurna eşliğinde doyasıya eğlendi. Türk bayrağı işlemeli yazmaları boyunlarına takan engelli gençler, aileleriyle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Asker eğlencesine katılan engelli gençler 13 Mayıs 2016 Cuma Günü Yalova Yolu üzerindeki Jandarma Komutanlığı’na teslim olup, bir günlük askerlik hizmetini yerine getirecek.