‘ÇANAKKALE DESTANI’ ŞİİRLERLE VE TÜRKÜLERLE ANLATILDI

231

‘ÇANAKKALE DESTANI’ ŞİİRLERLE VE TÜRKÜLERLE ANLATILDI

BURSA KENT KONSEYİ (BKK) ENGELLİLER MECLİSİTARAFINDAN “İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA” PROGRAM SUNUCULUNU SABAHATTİN ABİ nin YAPTIĞI TÜRKÜLERLE VE ŞİİR DİNLETİSİ DÜZENLENDİ.

BKK Engelliler Meclisin Koza Salonu’nda Düzenlediği ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Çanakkale Şehitlerini Anma’ Konulu Türkülerle Şiir Dinletisine, Engelliler Meclisin Üyeleri Katıldı.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim SÖNMEZ Çanakkale’yi Yeniden Küllerinden Doğan Bir Milletin Ölüm Kalım Destanına Benzetti. Çanakkale’nin Çelik Canavarlarla Süngünün Savaşı Olduğunu, “18 Mart 1915 Saat 10.30’da 417 Dev Gemiyle Hücuma Kalkan İngiliz, Fransız, Ve İtalyan Güçlerine Karşı Mehmetçiğin Zafer Kazandığı Destanın Adıdır. ‘5 Çayını Boshborusda İçeceğiz’, ‘Çanakkale Boğazında Gemilerimizden 3 Kere İngiliz Bayrağını Salladığımızda Osmanlı Askeri Kaçacak Delik Arayacak’, ‘Bu Kadar Osmanlı Askerini Esir Alırsak Onları Nerede Yedirip İçireceğiz’, ‘Bu Akşam Galata Kulesi Yerle Bir Olacak, Ayasofya’nın Mozaiklerini Ve Halılarını Parçalayacağız’, ‘İstanbul Boğazı Leş Gibi Türk Kanıyla Dolacak’ Diyenleri Bin Pişman Eden Savaşın Adıdır. Onlar, Havranlı Seyid Onbaşılar, Ezineli Yahya Çavuşları, 57. Alay’ın Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Ve Askerlerini, Nusret Mayın Gemisinin Döşediği 26 Mayını, Anafartalar Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Ve Silah Arkadaşlarını Hesap Etmemişti. “Vatanın Bağımsızlığı Ve Bütünlüğü Söz Konusu Olduğunda Hangi Şartlar Altında Olursa Olsun Türk Milletinin Neleri Başarabileceğinin En Bariz Göstergesidir. Vatan Sevgisi, Görev Aşkıyla Dopdolu Sizler Gibi Kahraman Evlatları Sayesinde Türk Milleti İlelebet Payidar Olacaktır.”Bu Günkü Huzurlu Ortamımızı Kanlarını Ve Canlarını Göz Kırpmadan Bizler İçin Feda Eden 253 BinŞehidimize Borçluyuz. Manevi Huzurlarında Saygı Ve Hürmetle Eğiliyoruz” Dedi. Allah Bizleri Bir Daha O Günleri Yaşatmasın Diye Konuştu.

Konuşmalar Sonrası Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi “İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Çanakkale Şehitlerini Anma” Etkinliğininde Sabattin ABİ Nin Sunumu Ve Şiirlerle Ve İpek ÖZTÜRK’ Ün Güzel Sesinden Türkülerle Ayrıca Enes ŞAHİN İn Sazı İle Kutlamaya Katılanlara Çanakkale Zaferi Günlerine Götürdüler.