ENGELLİ BİREYLER BAŞKANLARLA BULUŞUYOR

240
ENGELLİ BİREYLER BAŞKANLARLA BULUŞUYOR

Tarih:22.04.2016 10:15:17

ENGELLİLERİN VE AİLELERİNİN KARŞILAŞTIĞI ZORLUKLARI, MEMNUN KALDIKLARI UYGULAMALARI VE BEKLENTİLERİNİ BELEDİYE BAŞKANLARINA ANLATABİLMELERİ AMACIYLA BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ “ENGELLİLER BAŞKANLARLA BULUŞUYOR” TOPLANTILARINI BAŞLATTI.

22 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİ BİREYLER BAŞKANLARLA BULUŞUYOR
-ENGELLİLERİN VE AİLELERİNİN KARŞILAŞTIĞI ZORLUKLARI, MEMNUN KALDIKLARI UYGULAMALARI VE BEKLENTİLERİNİ BELEDİYE BAŞKANLARINA ANLATABİLMELERİ AMACIYLA BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ “ENGELLİLER BAŞKANLARLA BULUŞUYOR” TOPLANTILARINI BAŞLATTI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, engelli vatandaşların yaşadıkları sıkıntıları ve memnun oldukları uygulamaları birinci ağızdan belediye başkanlarına aktarabilmeleri amacıyla “Engelliler Başkanlarla Buluşuyor” programı düzenliyor.

Bursa’da engellilerin ve ailelerinin karşılaştığı zorlukları, memnun kaldıkları uygulamaları ve beklentilerini bire bir belediye başkanlarına anlatabilmeleri amacıyla Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi “Engelliler Başkanlarla Buluşuyor” toplantılarını başlattı. Nilüfer Kent Konseyi işbirliğiyle Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Uludağ Salonu’ndaki toplantıların ilkine, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey katıldı. Engelli bireylerin yoğun ilgi gösterdiği ve işaret dili tercümesinin de yapıldığı toplantıda konuşan Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Lütfi Taşcı, eğitimin önemine dikkat çekerek, doğru eğitimle her türlü engelin aşılabileceğini söyledi. ‘İnsanların her hayırlısı insanlara faydalı olandır’ hadisi şerifini de hatırlatan Taşcı, ilçeler arasında hiçbir ayrımın olmadığını, herkesin Bursa ve Bursalılar için hizmet ettiğini belirtti. Sonuçta yine Bursa’nın kazandığını ifade eden Taşcı, tüm belediyelerin hizmetlerinde engelli vatandaşları da birinci öncelik olarak düşünmelerini tavsiye etti.

Bursa Kent Konsey Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez ise, engellilerin taleplerini kendilerinin üst yöneticilere ilettiğini, ancak vatandaşların da görüş ve düşüncelerini doğrudan başkanlara iletebilmesi amacıyla bu toplantı serisini başlattıklarını dile getirdi. Kendilerine il dönüşü Mustafa Bozbey’in yaptığını hatırlatan Sönmez, hassasiyeti için kendisine teşekkür ederek, engellilerle ilgili olan projelerin biran önce hayata geçirilmesini istedi.

Bursa Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Zenbilci’nin moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, engellilerle ilgili yürütülen projeleri sunum yaparak anlattı. 2016-2019 arasındaki stratejik planları hakkında bilgi veren Bozbey, engelli bireyleri yakından ilgilendirecek olan ‘Bizim Bahçe projesi’ ve ‘Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi projesi’ detaylarını katılımcılarla paylaştı. Engelli ailelerinin rahatlıkla güneye gitmeden lüks bir tatil geçirebilecekleri ortamları oluşturmak istediklerini anlatan Bozbey, projelerden öncelikle Nilüfer’de oturan engelli ailelerinin yararlanabileceğini aktardı.

Sunumun ardından engelliler ve aileleri soru, görüş ve taleplerini Mustafa Bozbey’e iletti. Bizim Bahçe ve Bizim Ev projelerinin engelli aileleri için çok heyecan verici olduğunu söyleyen katılımcılar, bu tür sosyal yaşam alanlarının artırılmasını ve biran önce hayata geçirilmesini istedi. Projeler yapılırken karar alma mekanizmalarında engelli bireylerinde yer almasının sağlıklı sonuçlar için önemli olduğuna değinen katılımcılar, kaldırım, parke taşı gibi çalışmalarda tüm kurumlar arasında doğru irtibatın kurulmasını istedi. Engellilerin, kendilerinin rahat girip çıkabilecekleri evlere sahip olabilmeleri için kurumların uygun kredi sağlamasını da talep eden katılımcılar, istihdam sıkıntısı yaşayan otizm ve zihinsel engellilerin istihdamı konusunda yerel yönetimlerin adım atması istendi. Engellilerin eğitimi konusunda yerel yönetimlerin kitap ve kırtasiye yardımı yapmasını da talep eden katılımcılar, engellilere yönelik seyyar asansör projesinin de ele alınmasını, akülü sandalye temin edilmesini, sosyal alanlarda engellilerin kullanabileceği lavaboların olmasını istedi.

Programın sonunda, Bursa Kent Konseyi Başkanı Lütfi Taşcı, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e günün anısına plaket takdim etti. Daha sonra tüm engelliler, Başkan Bozbey ile hatıra fotoğrafı çektirdi.