Engelli Gençlere Askerlik Kınası Yakıldı

253

Engelli Gençlere Askerlik Kınası Yakıldı

Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi, temsili olarak askere gidecek 180 engelli genç için kına eğlencesi düzenledi. Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi, Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü’nün destekleriyle bir günlüğüne askere gidecek olan 130 engelli engelli genç için kına gecesi düzenledi. Türk bayrağının altında alana gelen gençlerin ellerine kınaların yakıldığı gecede, aileler duygusal anlar yaşadı.
Fiziksel ve zihinsel engelleri yüzünden yaşıtları gibi askere gidemeyen gençlerin, temsili olarak vatani görevlerini yerine getirmeleri için başlatılan 1 günlük askerlik uygulamasından yararlanan 180 engelli genç, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin düzenlendiği asker eğlencesinde buluştu.
180 engelli asker adayı, Merinos AKKM Fuar Alanı’na dev Türk bayrağının altında geldi. Türk bayrağı işlemeli yazmaları boyunlarına takan engelli gençler, ailelerin ‘En büyük asker, bizim asker’ sloganları eşliğinde karşılandı. Ellerine kınalar yakılan engelli gençler, daha sonra aileleriyle beraber davul zurna eşliğinde doyasıya eğlendi.
BKK Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, “Bursa Kent konseyinin 1997 yılından beri tek amacı önündeki engelleri kaldırmak engelsiz bir hayat sürmektir. Engelli meclisinin yaptığı çalışmalar bütün Dünya’ya örnek oluyor ve adından söz ettiriyor. Her engel grubunda engelliler ve gönüllü üyelerle aile sıcaklığı ve şefkat içerisinde çeşitli çalışmalarla engellilerin öne çıkmasını özellikle her adımda kendinden söz ettirip kalıcı çözümler üreterek gerçekleştiriyor” dedi.
Asker eğlencesine katılan gençler, 12 Mayıs Pazartesi günü Yalova Yolu üzerindeki Garnizon ve Jandarma Komutanlığı’na teslim olup, 1 günlük askerlik hizmetini yerine getirecek.