ENGELLİLER MECLİSİ’NDEN 2. ENGELLİLER BULUŞMASI

208
ENGELLİLER MECLİSİ’NDEN ‘2. ENGELLİLER BULUŞMASI’

Tarih:05.05.2014 11:55:38

BURSA KENT KONSEYİ (BKK) ENGELLİLER MECLİSİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘2. ENGELLİLER BULUŞMASI’, ENGELLİLERİN YAŞADIĞI SIKINTILARI GÜNDEME TAŞIDI.

05 MAYIS 2014

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİLER MECLİSİ’NDEN ‘2. ENGELLİLER BULUŞMASI’
– BURSA KENT KONSEYİ (BKK) ENGELLİLER MECLİSİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘2. ENGELLİLER BULUŞMASI’, ENGELLİLERİN YAŞADIĞI SIKINTILARI GÜNDEME TAŞIDI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Engelliler Buluşması’nda engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılar ve çözüm yolları konuşulurken, yetkililer de engelli bireylerin sahip olduğu hakları anlattı.

BKK Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen ‘2. Engelliler Buluşması’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda yapıldı. Programa, BKK Başkanı Semih Pala, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Sunay Özkul, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, Engelliler Şube Müdürü Ümit Korkmaz, Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

“Engelliler Meclisi’nin çalışmalarını destekliyoruz”
BKK Başkanı Semih Pala, insanın hayatta her türlü sıkıntıyla karşılaşabileceğini, engelleri aşabilmenin esas olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla BKK’nin her alanda öncü olmaya gayret ettiğini belirten Pala, ‘Engelliler Buluşması’nda yetkilileri ve engelli bireyleri buluşturduklarını ifade etti. Sıkıntıların dile getirilmesini, muhatapların birinci ağızdan dinlemesini sağladıklarını dile getiren Pala, “Buluşmanın ana amacı, sıkıntıların konuşulması ve çözüme kavuşturulmasıdır. Kent Konseyi’nde engelli arkadaşlarımızla her gün buluşuyoruz. 4 meclisimizden biri olan Engelliler Meclisi’nin çalışmalarını destekliyoruz. Hiç kimse, engellilere karşı acıma duygusu taşımamalı. Hepsi aklı başında insanlar ve aslanlar gibi çalışmalara imza atıyorlar” dedi.

Anayasa’da engellilere yönelik pozitif ayrımcılık sağlandığını hatırlatan Pala, engelli vatandaşlara hizmet götürmesi noktasında Bursa’nın Türkiye nazarında ileri noktada olduğuna dikkat çekti.

BKK Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez ise, engelli bireylerin var olduğunu tüm kesimlere göstermek, özgüven aşılamak için ‘biz de buradayız’ dediklerini ifade etti. Evinden çıkamayan, çekinen engellilere ulaşmak, hayata daha fazla bağlamak için projeler yürüttüklerini anlatan Sönmez, ‘Engelsiz Bursa’ için tüm engelli bireyleri Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’ne beklediklerini söyledi. Sönmez, çalışmalara destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, BKK Başkanı Semih Pala’ya ve tüm sponsorlarımıza teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Özgür Fehmi Havados tarafından BKK Engelliler Meclisi’nin faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Daha sonra engelli bireyler ve aileleri, BKK Engelliler Meclisi’ne katıldıktan sonra hayatlarında yaşanan değişimleri anlattı. BKK Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu üyelerinin de tanıtıldığı programda, 2013-2014 yıllarında Engelliler Meclisi’nin çalışmalarına destek veren kişi ve kurumlara plaket takdim edildi.

Programın oturum bölümünde moderatörlüğü üstlenen BKK Engelliler Meclisi Onursal Başkanı Ayhan Zenbilci, çözüm üretilse de engellilerin sıkıntılarının devam ettiğini, Bursa’da birçok şeyin değiştiğini ve geliştiğini de ekledi.Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Ümit Korkmaz, engellilerden en çok otobüslerdeki rampaların açılması ve şoförlerin engellilere yaklaşımı konularında şikayetler geldiğini hatırlatarak, şikayetlerin sözlü değil yazılı iletilmesini istedi. Şikayetlerin her zaman takipçisi olduklarını ve gereğini yaptıklarını belirten Korkmaz, otobüsün plakasını gün ve saat olarak bildirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Sıkıntılı kaldırımların da nokta atışı şeklinde kendilerine bildirmesini isteyen Korkmaz, gerekli birimlerle yazışmalar yaparak meseleyi çözebileceklerini kaydetti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Sunay Özkul ise, ev bakım hizmetine önem verdiklerini, Bursa’da 14 bin 700 kişiye ayda 11 milyon TL ev bakım ücreti ödediklerini anlattı. Özkul, adres değişikliği durumunda sistemin otomatik olarak ücreti kestiğini, yeni bir incelemenin ardından ücretin tekrar bağlandığını, bu yüzden adres değişikliklerinin kendilerine bildirilmesini istedi. Evde bakım hizmetinden yararlanmak için gereken kriterleri anlatan Özkul, ailelerin bilinçlendirilmesi, çocukların eğitilmesi noktasında çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Programın sonunda Anıl Çelik ve Çağatay Galolar düzenledikleri canlı müzik dinletisi ile keyifli anlar yaşattı.