Engelliler Meclisinden Askere Uğurlanan Engelli Gençler İçin Kına Eğlencesi

197
BURSA KENT KONSEYİ’NCE DÜZENLENEN ENGELLİ GENÇLERİ ASKERE UĞURLAMA TÖRENİ MUHTEŞEM OLDU

Tarih:10.05.2015 13:15:03

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “SİZLERDE ASKERLİK GÖREVİNİ YERİNE GETİREREK ÜLKEMİZE VE DEVLETİMİZE OLAN BORCUNUZU ÖDEYECEKSİNİZ” DEDİ.

10 MAYIS 2015

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ’NCE DÜZENLENEN ENGELLİ GENÇLERİ ASKERE UĞURLAMA TÖRENİ MUHTEŞEM OLDU
-TEMSİLİ OLARAK ASKERE GİDECEK 80 ENGELLİ GENÇ İÇİN, BURSA KENT KONSEYİ (BKK) ENGELLİLER MECLİSİ TARAFINDAN KINA EĞLENCESİ DÜZENLEDİ.
-BURSA KENT KONSEYİNİN DÜZENLEDİĞİ ENGELLİ GENÇLERİN TEMSİLİ ASKERLİK KINA GECESİ EĞLENCESİNDE BÜYÜK COŞKU VARDI.
-BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “SİZLERDE ASKERLİK GÖREVİNİ YERİNE GETİREREK ÜLKEMİZE VE DEVLETİMİZE OLAN BORCUNUZU ÖDEYECEKSİNİZ” DEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi, askerlik çağına gelerek vatani görevini yerine getirecek olan engelli gençler için kına gecesi düzenledi. Ailelerin duygusal anlar yaşadığı gecede, gençlerin ellerine kınalar yakıldı.

Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi, zihinsel ve fiziksel engelleri nedeniyle yaşıtları gibi askere gidemeyen engelli bireylerin, vatani görevlerini yerine getirebilmeleri için başlatılan ‘1 günlük askerlik uygulamasından yararlanan 80 engelli genç için kına eğlencesi tertip etti. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Büyük Teras’ta düzenlenen geceye, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Vali Yardımcısı Ergün Güngör, BKK Başkanı Semih Pala, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şevket Barca, BKK Başkan Yardımcıları M.Necati Şahin ve Lütfi Taşcı, BKK yürütme kurulu üyeleri, meclis başkanları, engelli derneklerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kına eğlencesi, askerlerin açılan dev Türk Bayrağı’nın altında Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğinde yürüyerek alana gelmesiyle başladı. Engelli genç kızlar da önden giderek kına tepsilerini taşıdı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu gecede, aileler duygusal anlar yaşadı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, böylesine anlamlı bir geceyi tertip eden Bursa Kent Konseyi ve Engelliler Meclisi’ne teşekkür etti. Güzel ve cennet bir vatanda yaşadığımızı vurgulayan Altepe, “Büyük bir ecdadın torunlarıyız. Türkiye’de yaşamak büyük bir şans. Bu ülkeye hizmet etmekte en büyük onur. Bu akşam kınalı kuzularımız için kına gecesi düzenledik. İnşallah pazartesi günüde onları kıtalarına göndereceğiz. Sizlerde askerlik görevini yerine getirerek ülkemize ve devletimize olan borcunuzu ödeyeceksiniz. Bu güzellikleri yaşatan bütün arkadaşlarımıza, katkı koyan herkese ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Ergün Güngör ise, “Sizler engelsiz yüreklerinizle, engelli olmanın, vatan savunmasında görev almaya bir engel teşkil etmediğini bugün en güzel şekilde bizlere yaşattınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin saygın fertleri olarak vatan savunmasına hazır olduğunuzu bizlere gösterdiniz. Sizleri büyük fedakarlıklarla yetiştiren ailelerinizi ve özellikle annelerinizi kutluyorum. Sizlerin sevinç ve mutluluğunuzu paylaşıyorum” şeklinde konuştu.

BKK Başkanı Semih Pala, önemli bir geceye ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye’nin en büyük kent konseyi olarak örnek işler yaptıklarını belirten Pala, “Milli ve manevi bir etkinlikle daha karşınızdayız. Gönülleri engelsiz olan güzel kardeşlerimiz temsili askerlik uygulaması ile Türkiye’deki birçok insana örnek olabilecek hareketin içerisinde yer alıyor. Vatanımızda bayrak, vatan toprağı ve vatan sevgisi kavramları çok önemlidir. Bu yüzden her erkek askerlik yapmanın gururunu yaşamak ister. Engellilerin de böyle bir mutluluğu yaşayabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) imkan sağlıyor. Türkiye büyük bir ülkedir. Binlerce yıllık geçmişe sahibiz. Bu ülkenin toprakları hiçbir zaman bölünmeyecek, aksine ülke büyüyecektir. Bizlerin barış ve kardeşliğimizi geliştirmemiz gerekir” diye konuştu.

BKK Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Türk bayrağının dalgalandığı her yerde, her türlü görevi almaya ve vatan için seve seve canlarını vermeye hazır olduklarını söyledi. Her zaman üyelerle birlikte engelsiz bir Bursa için çalıştıklarını anlatan Sönmez, kutsal bir görev olan askerliği bir gün dahi olsa yerine getirmenin kendileri için onur verici olduğunu belirtti. Sönmez, “Askeri elbiseleri giymek, ay yıldızlı bayrağımıza dokunup yemin etmek ve vatan, millet, bayrak sevgisine ait özel duyguyu yaşamak hepimiz için büyük bir onurdur. Özellikle de ailelerimiz için gurur vericidir. 11 Mayıs Pazartesi günü engelli arkadaşlarımız çakı gibi asker olacak. Askerlik görevlerini onurlu bir şekilde yerine getirecek. Askere gitmemek için her yolu deneyenlere örnek olsun” diye konuştu.
Konuşmaların ardından 80 asker adayına protokol üyeleri tarafından kına yakıldı. Daha sonra engelli gençler, davul zurna eşliğinde protokol üyeleriyle birlikte oyunlar oynadı. Türk bayrağı işlemeli yazmaları boyunlarına takan engelli gençler, aileleri tarafından ‘En büyük asker, bizim asker’ sloganları arasında omuzlara alındı.

Asker eğlencesine katılan engelli gençler yarın (11 Mayıs) Yalova Yolu üzerindeki Jandarma Komutanlığı’na teslim olup, bir günlük askerlik hizmetini yerine getirecek.