KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİNİN MUHTEŞEM ANNELER GÜNÜ KUTLAMASI

208
KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ’NDEN ANNELER GÜNÜ KONSERİ

Tarih:13.05.2015 14:07:52

BKK ENGELLİLER MECLİSİ, ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA KALBİN RİTMİ GRUBU, KALBİN DANSI GRUBU VE TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU’NDAN OLUŞAN ÜÇ AYRI GÖSTERİ DÜZENLEDİ.

13 MAYIS 2015

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ’NDEN ANNELER GÜNÜ KONSERİ
– BKK ENGELLİLER MECLİSİ, ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA KALBİN RİTMİ GRUBU, KALBİN DANSI GRUBU VE TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU’NDAN OLUŞAN ÜÇ AYRI GÖSTERİ DÜZENLEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi, Anneler Günü dolayısıyla Kalbin Ritmi Grubu, Kalbin Dansı Grubu ve Türk Halk Müziği Korosu’ndan oluşan üç ayrı gösteri düzenleyerek, engelli ailelerine unutulmaz bir gece yaşattı.

BKK Engelliler Meclisi, Anneler Günü münasebetiyle Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda konser verdi. BKK Engelliler Meclisi üyesi İpek Öztürk’ün sunuculuğunu yaptığı gecede, engelli ailelerine ve annelerine özel bir gün yaşatıldı. Konser, Cuma Çimen’in ritim şefliğinde Kalbin Ritmi Grubu’nun sahne almasıyla başladı. Çeşitli müzik aletleriyle ritim tutan engelliler, çaldıkları şarkılarla büyük alkış aldı. Daha sonra Kalbin Ritmi Grubu üyeleri, dans grubu eğitmeni Emine Basit önderliğinde yöresel kıyafetlerle Kafkas dansı, anne ve engelli çocukların dansı, rengarenk elbiselerle de lambada dansını sergiledi. Dans figürlerini başarıyla yapan engelliler, hem doyasıya eğlendi, hem de aileleri eğlendirdi.
Konserin devamında Engelliler Meclisi üyeleri tarafından oluşturulan Türk Halk Müziği Korosu, şef Kemal Kamalı önderliğinde sahneye aldı. Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü sanatçılarının da enstrümanlarıyla eşlik ettiği konserde, engelliler tarafından solo ve koro şarkılar seslendirildi. Kimi zaman hareketli şarkılarla salonu eğlendiren engelliler, kimi zaman hüzünlü şarkılarla katılanları duygulandırdı.
Programda, Engelliler Meclisi tarafından hazırlanan ‘Engelli çocukları ve anneleri’ konulu video sunumu yapıldı. Engelliler Meclisi tarafından örnek anne seçilen otistik Ahmet Sezer’in annesi Sema Armağan’a günün anısına plaket ve çiçek takdim edildi.

BKK Başkanı Semih Pala, kalbi engelsiz insanlarla bir arada bulunmasının mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Temsili askerlik kına gecesini muhteşem şekilde yapıldığını hatırlatan Pala, Engelliler Meclisi’nin faydalı işler yapmaya devam ettiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla BKK olarak vatandaşa hizmet etmeye devam ettiklerini belirten Pala, Türkiye’nin en büyük ve en güçlü kent konseyi olan BKK’nin dünya çapında işler yapmayı hedeflediğini aktardı. Anneler Günü Haftası içerisinde olduklarını hatırlatan Pala, “Hadis-i şerifte denildiği gibi ‘Cennet, annelerin ayakları altındadır.’ Anne ve babaya ‘öf’ bile dememeliyiz. Anne ve babaların her gün hatırlanması gerektiğini bilen insanlarız. Programı düzenleyen Engelliler Meclisi gönüllülerine teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Ergün Güngör ise, aile ve sosyal politikalardan sorumlu vali yardımcısı olduğunu hatırlatarak, engelliler birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ ilkesiyle çalıştıklarını söyleyen Güngör, engellileri sosyal, kültürel hayatın içerisinde görmenin sevindirici olduğunu ifade etti. Önümüzdeki senelerde hızla tüm engelleri kaldıracaklarını anlatan Güngör, “Engelsiz yüreklerle neler yapılabileceğini Engelliler Meclisi gösteriyor. Sosyal devlet olmanın gereği dezavantajlı gruplara yaptığımız hizmetlerle göstermeye çalışıyoruz. Erişebilirlikle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Faydalı çalışmalar yapan BKK yönetimini ve Engelliler Meclisi üyelerini tebrik ediyorum. Bursa’yı daha yaşanabilir hale hep birlikte getireceğiz. Tüm annelerimizin de Anneler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.
BKK Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, seslerini her alanda duyurmak için çalıştıklarını söyledi. Önlerine çıkan her engeli aşmaya hazır olduklarını belirten Sönmez, engelliler tarafından oluşturulan Kalbin Ritmi, Kalbin Dansı ve Türk Halk Müziği Korosu’nun Anneler Günü’ne özel hazırlanarak konser verdiğini ifade etti. Engelli çocuğu olan annelerin daha değerli olduğunu dile getiren Sönmez, çocuklarını Engelliler Meclisi’ndeki eğitimlere getiren tüm anne ve babalara teşekkür etti. Sönmez, sokaklarda engelliler adına dergi satan veya para toplayanlara kimsenin kanmamasını, paraların engellilere ve yakınlarına ulaşmadığını vurguladı.
Konserin sonunda dans eğitmeni Emine Basit’e, ritim şefi Cuma Çimen’e, orkestra şefi Kemal Kamalı’ya ve işaret dili tercümanı Demet Gürbüz’e çiçek takdim edildi.